Rozdíl mezi ocelovými ložisky, ložisky USB a CULT a jejich údržba.

Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi ložisky, která firma Campagnolo používá u svých zapletených kol a klik? Mám na mysli rozdíl mezi OCELOVÝMI ložisky, ložisky USB a ložisky CULT??? Jaké jsou jejich vlastnosti a jak tato ložiska ošetřovat?
18.09.2011 František K.

Naše odpověď:

OCELOVÉ ložisko Campagnolo je takové ložisko, jehož kuličky jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli, stejně tak jako kuličkové dráhy (kónusy). Tento typ ložisek je doporučeno ošetřovat standardními mazivy určenými pro ocelová kuličková ložiska.

Keramické ložisko USB je takové ložisko, jehož kuličky jsou keramické a kuličkové dráhy (kónusy) jsou vyrobeny z oceli. Tato varianta je skvělým kompromisem mezi ložiskem ocelovým a nejvyšším modelem ložisek označovaným názvem CULT (viz. níže). Ložiska USB naleznete například u závodní sady Record či u kol řady Bora One. Pro údržbu těchto ložisek použijte opět standardní maziva určená pro ocelová kuličková ložiska.

Keramické ložisko CULT se od ložiska USB liší materiálem ložiskových drah (konusů) které jsou v případě ložiska CULT vyrobeny z materiálu označovaným jménem CRONITECT. Jedná se o speciální nerezovou ocel německé firmy Schaeffer která se vyznačuje vysokou životností a v kombinaci s keramickými kuličkami nabízí až neuvěřitelně nízký valivý odpor. Pro údržbu keramických ložisek CULT se doporučuje používat malé množství (stačí několik kapek) speciálních olejových maziv pro keramická ložiska (například Bones Speed Cream), popřípadě oleje o nízké vizkozitě (například oleje určené k údržbě střelných zbraní).

--

Základní modely zapletených kol (Khamsin, Vento, Scirocco a Bullet) jsou osazovány ocelovými průmyslovými ložisky ZZ. Tato ložiska jsou díky své konstrukci bezúdržbová a pokud doslouží, je poměrně jednoduché je vyměnit. Jsou též cenově velmi dostupná. Jejich nevýhodou pak je vyší valivý odpor a vyšší váha.

Vše o nákupu

Aktuality

Archiv aktualit