Maximální počet zubů kazety pro přehazovačku s krátkým vodítkem

Dobrý den, v létě se chystám na výlet do Alp a chtěl bych do kopců použít kazetu s největším pastorkem 29 zubů. Mohu tuto kazetu použít bez jakýchkoliv dalších úprav? Mé kolo je osazeno přehazovačkou Veloce (pravděpodobně s krátkým vodítkem, rozteč kladek 55 mm).
03.06.2014 Stanislav V.

Naše odpověď:

V případě, že máte sadu s desetikolečkem, která byla vyrobena před rokem 2011, tak byste měl použít přehazovačku se střední délkou vodítka (u běžného typu přehazovačky je rozteč mezi kladkami 55mm, u přehazovačky se středním vodítkem 75mm). Z vlastní zkušenosti ovšem víme, že kazeta s pastorkem 29 zubů funguje i s přehazovačkou s krátkým vodítkem. V tomto případě je však bezpodmínečně nutné, abyste se vyhnul zařazení kříženého převodu 50 nebo 53 vpředu a 29 vzadu. Takzvaného „Španěla„.
V tomto případě by došlo k poškození přehazovačky, případně i jiných částí kola a to bez nároku na reklamaci.

Pokud vlastníte jakoukoliv sadu 10s nebo 11s vyrobenou od roku 2011 tak můžete kazetu s 29z pastorkem směle použít. Přehazovačky 10s / 11s od r.v. 2011 jsou již pro kazety s 29z konstruovány a plně kompatibilní.  

POZOR: ať již používáte sadu 10s či 11s nezapomeňte se po namontování kazety přesvědčit, že Váš řetěz je dostatečně dlouhý! 

Vše o nákupu

Aktuality

Archiv aktualit